Ministerstwo               

BM. WKN.151.1.2016
                                                                                                                            Warszawa, 12 maja 2016 r.

          

 

Szanowni Państwo,

 

odpowiadając na petycje w sprawie przywrócenia możliwości finansowania publikacji czasopism naukowych w ramach działalności upowszechniającej naukę, które wpłynęły do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w dniu 3 marca 2016 r., uprzejmie informuję, że nowelizacja ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r., poz. 1620 oraz z 2015 r poz. 249 i 1268) wprowadziła z dniem 25 maja 2015 r. zmianę w zakresie kryteriów przyznawania środków finansowych na działalność upowszechniającą naukę. Wprowadzona zmiana miała na celu zapobieżenie rozdrobnieniu środków i finansowanie wyłącznie takich czasopism, które mają szansę dotarcia do szerokiego grona odbiorców - dlatego też postawiono na podniesienie poziomu umiędzynarodowienia oraz finansowanie kosztów digitalizacji wydawanych czasopism.

 Biorąc pod uwagę, że dotychczasowy system przyznawania środków finansowych na działalność wydawniczą umożliwiał pozyskanie środków finansowych wielu różnorodnym publikacjom i czasopismom naukowym, środki finansowe przeznaczone na działalność upowszechniającą naukę ulegały nadmiernemu rozproszeniu, co tym samym utrudniało uzyskiwanie pożądanych efektów w jej promocji w kraju i za granicą. Analizując sposób alokacji środków finansowych na mocy poprzedniej ustawy, można stwierdzić, że ich znaczna część finansowała te publikacje i czasopisma naukowe, które nie zawsze mogły zostać zaprezentowane dużemu gronu odbiorców, bądź nie zawsze promowały najwybitniejsze osiągnięcia polskich uczonych. Dlatego też w nowelizacji ustawy tak duży nacisk został położony na podniesienie poziomu umiędzynarodowienia oraz finansowanie kosztów digitalizacji wydawanych czasopism.

Obecnie obowiązujące przepisy regulujące system finansowania nauki, nie przewidują finansowania kosztów wydania w formie tradycyjnej czasopism naukowych i publikacji naukowych, jak miało to miejsce przed zmianą ustawy. Finansowanie kosztów wydania publikacji naukowych będzie możliwe ze środków budżetu na naukę, ale tylko z tych, jakie podmioty działające na rzecz nauki mogą otrzymać realizując projekty badawcze w programach ministra, a w przypadku jednostek naukowych, również w ramach otrzymywanej przez nie dotacji statutowej.

Uprzejmie informuję, iż wspomniana nowelizacja i przyjęte w niej rozwiązania będą, w ocenie resortu, służyć lepszej promocji polskiej nauki w kraju i za granicą oraz zwiększeniu dostępności polskich publikacji dla naukowców na świecie, co w rezultacie powinno przyczynić się do wzrostu cytowalności polskich prac, zwłaszcza w czasopismach zagranicznych.

Pragnę podkreślić, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dużą uwagą wsłuchuje się w głosy całego środowiska naukowego, gdyż stanowią one wskazówkę dotyczącą tego, w jakim kierunku należy rozwijać naukę oraz jakie narzędzia należy zastosować, aby ten rozwój przyśpieszyć. Jestem absolutnie przekonany, że wartościowe publikacje należy wspierać, aby jak najszerzej i najlepiej upowszechniać naukę.

 

Z wyrazami szacunku
       z up. Ministra
  PODSEKRETARZ STANU
   (-) prof. Leszek SIRKO