Drukuj

Bobko                                                                 

DN.SPM.517.39.2016                                                            Warszawa, 21 marca 2016 r.                                                                                    

P.T.

Przewodniczący Komitetów

Naukowych Polskiej Akademii Nauk

Szanowni Państwo,

dziękuję za Państwa list z dnia 3 marca 2016 r. dotyczący projektowanych zmian w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki, a także za deklarację gotowości do współpracy w tym zakresie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W pełni podzielam przekonanie przedstawicieli Komitetów Polskiej Akademii Nauk o wadze NPRH oraz jego szczególnym znaczeniu dla środowiska humanistycznego.

Należy jednak przypomnieć, że poparciu idei NPRII niejednokrotnie towarzyszyły zastrzeżenia związane z procedurą wyłaniania laureatów konkursów, a także wątpliwości dotyczące niektórych rozstrzygnięć. Te opinie stały się dla obecnego Kierownictwa MNiSW dodatkowym impulsem do wypracowania nowej, zmodyfikowanej formuły programu. Opiekę nad zmodyfikowanym programem oraz nad poprawnością rozstrzygnięć minister zamierza powierzyć nowemu gremium, reprezentującemu szerokie środowisko humanistów, nieobarczonemu zastrzeżeniami dotyczącymi dotychczasowych konkursów.

Pragnę podkreślić, że projektowane zmiany Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki mają na celu wypracowanie takich rozwiązań, które lepiej posłużą polskiej humanistyce. W ostatnich latach NPRH stał się ważnym instrumentem wspierania humanistów, szczególnie w zakresie realizacji długofalowych, pomnikowych prac badawczych, edytorskich czy słownikowych, które nie znajdowały miejsca w konkursach Narodowego Centrum Nauki. Dotyczy to również tej części NPRH, która była nastawiona na wprowadzanie polskiej myśli humanistycznej w międzynarodowy obieg naukowy. Wiele projektów w tych obszarach to bezdyskusyjne osiągnięcia o znaczącej wadze.

Dlatego też długoterminowe projekty badawcze o najwyższej wartości dla polskiej humanistyki i kultury narodowej nadal będą stanowić centralną oś Programu. Natomiast włączenie polskiej humanistyki w obieg myśli narodowej jest jednym z priorytetowych kierunków działań Ministerstwa. W związku z tym zarówno projekty długoterminowe, jak i mające na celu umiędzynarodowienie najważniejszych dokonań humanistyki znajdą swoje odzwierciedlenie w nowych modułach Programu: „Dziedzictwo narodowe" oraz „Uniwersalia".

Warto także podkreślić, że - zgodnie z zapowiedziami Premiera Jarosława Gowina - poza doskonaleniem istniejących już instrumentów wspierania polskiej humanistyki, MNiSW podejmie działania pozwalające na wzmocnienie jej pozycji w kraju i na świecie. Już w bieżącym roku na obszar badań humanistycznych alokowane zostaną wyższe niż dotychczas środki, natomiast Narodowe Centrum Nauki z inicjatywy MNiSW zamierza opracować i wdrożyć program małych grantów, który w znacznej mierze będzie skierowany na badania humanistyczne.

Szczegóły nowych rozwiązań znajdują się obecnie w fazie prac koncepcyjnych. W miarę ich postępu będziemy włączali do nich przedstawicieli środowisk naukowych.

Dziękując za Państwa zainteresowanie bieżącymi sprawami humanistyki, jak i szerzej - nauki, pozostaję

z wyrazami szacunku

 Bobko2

 

 

Otrzymują:

1) Przewodniczący Komitetu Hauk Historycznych PAN prof. dr hab. Tomasz Schramm;
2) Przewodniczący Komitetu Językoznawstwa PAN prof. dr hab. Wojciech Chlebda;
3)
Przewodniczący Komitetu Słowianoznawstwa PAN prof. dr hab. Piotr Fast;
4)
Przewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN prof. dr hab. Eugeniusz Wilk;
5)
Przewodniczący Komitetu Nauk o Sztuce PAN prof. dr hab. Wojciech Bałus;
6)
Przewodnicząca Komitetu Nauk i Kulturze Antyczni prof. dr hab. Krystyna Bartol.

 

                                                                                                                                                              

ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa
tel. (22) 621 75 57, faks: (22) 529 26 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.nauka.gov.pl

 

 


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd